2025-04-11
09:28
Hej @uttervik och @marianneh1
Jag vill verkligen tacka er båda för ert engagemang i frågan.
Jag har vridit och vänt på mitt eget program, och jag ser att vi är fler som kan attestera en faktura.
Det finns några fallgropar som jag vill göra er uppmärksamma om:
Om jag skapar en faktura, och sen går in för att attestera den kommer mitt standardval vid attest vara Attestera och bokför. Anledningen till det är personen som skapar en faktura också ska få möjlighet att direkt kunna bokföra den. Om personen som skapade fakturan att börja med vill attestera fakturan, och skicka den vidare för fortsatt attest, ska den då klicka på den lilla pilen i den gröna knappen vid Attestera och bokföra. Då bör ni se att ni får fram alternativet Attestera.
Beroende på hur liten eller stor min skärm är ser jag även att jag ibland behöver zooma ut några snäpp i webbläsaren för att få fram alla alternativ under pilen.
Jag hoppas att det här kan hjälpa er något på vägen, men jag rekommenderar verkligen att ni kontaktar supporten så vi kan hjälpa er vidare med en felsökning, eftersom fler ska kunna attestera en faktura.
Önskar er båda en fortsatt fin dag och en trevlig helg när det väl är dags!
... Visa mer
2025-04-10
16:06
Hej @uttervik,
Om du gått igenom ovan inställningar och ändå inte får till att ni är fler som kan attestera fakturan så rekommenderar jag dig att kontakta vår support, för att vi ska kunna hjälpa dig vidare på bästa sätt. De kan då gå igenom inställningarna med dig och eventuellt göra en felsökning direkt i ditt program.
Kontaktuppgifter till vår support hittar du på vår hemsida.
Önskar dig en fortsatt fin dag!
... Visa mer
2025-04-09
13:05
1Gilla
Hej @Per_son,
Jag kan bara hålla med om att det låter märkligt, i så fall. Jag har kikat vidare på detta och hört mig för, och har fått information om att den tidigare funktionen där du aktivt kunde bocka i/ut huruvida det var lokala Skatt Proffs och Bokslut du skulle arbeta med inte längre är ett tvingande steg för att faktiskt kunna arbeta i programmet.
För att vi ska kunna hjälpa dig vidare rekommenderar jag dig att kontakta vår fantastiska support, så vi kan kika vidare på detta med dig.
... Visa mer
2025-04-09
09:28
Hej @Per_son,
Jag har kikat på den nya uppdateringen, och i och med den har vi plockat bort de två rutorna som du tidigare bockade i för att aktivera ett samarbete i Visma Bokslut och Visma Skatt Proffs. Möjligheten att arbeta i de lokala programmen aktiveras istället per automatik när du aktiverar ett samarbete i Visma Skatt & Pokslut Pro.
Säkerställ att du har ett aktivt samarbete i Visma Skatt & Bokslut Pro för de kunder det avser, för då ska du även kunna arbeta i de lokalt installerade programmen.
Om du har ett aktivt samarbete i Visma Skatt & Bokslut Pro, men ändå inte kommer åt de lokalt installerade programmen via Advisor Connect kan du behöva se över vilka uppdrag du har lagt upp på kunden.
Läs mer om uppdrag i Advisor i vår Skriven hjälp. Du kan även läsa mer om att koppla uppdrag i Advisor Connect.
Om inget av ovanstående löser problemet så rekommenderar jag dig att kontakta vår fantastiska support, så hjälper de dig vidare.
Önskar dig en fortsatt bra dag!
... Visa mer
2025-03-04
09:33
Hej @Anette på A Lirsjö Ekonomi AB!
Tack för att du tar kontakta med oss om detta, det låter ju såklart inte bra. Jag har hört mig för, och i dagsläget har vi inga fler rapporter kring liknande fel, och vi kan inte återskapa felet hos oss. Vi skulle därför uppskatta om du har möjlighet att kontakta vår fantastiska support för vidare felsökning av problemet.
Önskar dig en fortsatt fin dag!
... Visa mer
2025-01-09
09:12
Snart drar högsäsongen igång för alla redovisningsbyråer landet runt. Vi vet att det smärtar och är en stressig period. Vi har lösningarna på hur du kan minimera arbetsbelastningen under högsäsongen och slippa alla övertidstimmar - men det är en annan fråga. Här har vi sammanställt de frågor som historiskt sett förekommer allra mest under vinter- och vårperioden.
Inför högsäsong: Visma Advisor och Visma Advisor Connect
Inför högsäsong: Visma Skatt & Bokslut Pro
Inför högsäsong: Visma eEkonomi
... Visa mer
2025-01-09
09:08
1Gilla
Snart drar högsäsongen igång för alla redovisningsbyråer landet runt. Vi vet att det smärtar och är en stressig period. Vi har lösningarna på hur du kan minimera arbetsbelastningen under högsäsongen och slippa alla övertidstimmar - men det är en annan fråga. Här har vi sammanställt de frågor som historiskt sett förekommer allra mest under vinter- och vårperioden.
Frågor om Visma eEkonomi:
Verifikationen behöver kontrolleras.
Du skapar upp momsredovisningen i Visma eEkonomi och tänker att det ska vara frid och fröjd, men får en varning att Verifikationen behöver kontrolleras.
Oftast beror detta på en av två anledningar:
Du har verifikationer med Avvikande datum-
Det vill säga, du har verifikationer skapade på ett datum som ligger utanför den period du skapar upp din momsredovisning för. Dessa verifikationer plockar systemet upp per automatik då Visma eEkonomi känner av att verifikationer med momskod ej redovisats i tidigare momsredovisning.
I dessa fall kan lösningen se olika ut beroende på hur du bör bokföra verifikationerna:
Verifikationerna ska vara med på momsredovisningen. Bra! Då behöver du inte tänka på något i och med att de plockas upp per automatik.
Verifikationerna ska egentligen vara med på föregående periods momsredovisning.
Här behöver du själv hålla koll på om du ska redigera förra momsredovisningen och skicka in den på nytt till Skatteverket. Om du ska skicka in en helt ny momsredovisning behöver du ångra tidigare momsredovisning, och skapa om den. Programmet kommer då per automatik plocka upp alla verifikationer med momskod, för den berörda perioden, per automatik.
Ska du inte skapa om momsredovisningen, utan bara göra en manuell rättelse hos Skatteverket, då behöver du istället plocka bort momskoderna på respektive felaktig verifikation. Då kommer verifikationerna automatiskt inte plockas upp av momsredovisningen. Tänk på att rättelsen du gör på Skatteverket i sin tur inte reflekteras i Visma eEkonomi per automatik.
Verifikationerna ska inte vara med på momsredovisningen överhuvudtaget.
Om så är fallet, ta bort momskoderna på respektive felaktig verifikation, så kommer de inte med på momsredovisningen alls.
Du har verifikationer med Avvikande belopp-
När du skapar momsredovisningen kontrollerar programmet att den beräknade momsen stämmer med momssatsen för bokföringskontot du använt. Om siffrorna inte stämmer varnar programmet för att en avvikelse finns.
Om dialogen Verifikationer att kontrollera visar att du har ett Avvikande belopp, ska du kontrollera att du har:
Bokfört rätt belopp
Bokfört på rätt konton
Använt rätt momskoder
Det finns ej bokförda händelser under Kassa- och Bankhändelser
Detta är ett vanligt fel i momsredovisningen, och det är även ett fel som kan göra att du inte kan låsa räkenskapsåret i Visma eEkonomi. I Kassa- och Bankhändelser behöver du gå igenom samtliga konton. För enkelhetens skull kan du välja att titta under fliken Ej bokförda händelser på respektive konto, och därefter välja period Anpassad. Du kan då göra en sökning över en längre period. Eventuella händelser hanterar du sedan som vanligt.
Frågor om Deklaration och Årsredovisning/ Årsbokslut (Här hittar du frågor om Visma Skatt & Bokslut Pro)
Glöm inte att låsa föregående år
För att du faktiskt ska kunna börja arbeta med det nya året i Deklaration och Årsredovisning/ Årsbokslut kräver programmet att du låser föregående år. Via din Startsida kan du se, låsa och låsa upp dina perioder.
I vilken ordning ska Årsredovisningen upprättas och signeras:
Detta är något som inte är helt lätt men väldigt viktigt att det görs rätt. Det finns många viktiga tidsgränser att förhålla sig till men också signeringar som ska göras i tur och ordning.
Våra program förhåller sig alltid till Bolagsverkets rekommendationer och enklast är att följa steg för steg-guiden på deras sida “Ta fram en årsredovisning”. Där går de igenom “Viktiga tidsgränser” och i vilken ordning som signering av årsredovisning ska göras, datum för årsstämman ska hållas och när fastställelseintyget ska skrivas under. Det går också såklart att läsa om detta i vår skriven hjälp.
Ta bort systemverifikationer
Om systemet har skapat en Systemverifikation kommer du inte kunna ta bort den, eller korrigera den manuellt i modulen. Däremot kan du ångra den handling som skapade verifikationen. Det här problemet kan du stöta på efter att du gjort ett val i er Resultatplanering och programmet tömmer och bokar om saldon på övriga skatteskulds- konton, till 2510. För att ta bort verifikationen, gå tillbaka till resultatplaneringen och ångra valet. Systemverifikationen korrigeras då per automatik.
Hittar du inte svaret på din fråga? Vi har fler frågor och svar här.
Har du frågor i våra andra program? Läs även:
Inför högsäsong: Visma Advisor och Visma Advisor Connect
Inför högsäsong: Visma Skatt & Bokslut Pro
... Visa mer
Etiketter:
2025-01-09
08:57
Snart drar högsäsongen igång för alla redovisningsbyråer landet runt. Vi vet att det smärtar och är en stressig period. Vi har lösningarna på hur du kan minimera arbetsbelastningen under högsäsongen och slippa alla övertidstimmar - men det är en annan fråga. Här har vi sammanställt de frågor som historiskt sett förekommer allra mest under vinter- och vårperioden.
Lås föregående år.
För att du faktiskt ska kunna börja arbeta med det nya året i Visma Skatt & Bokslut Pro kräver programmet att du låser föregående år. Via din Startsida kan du se, låsa och låsa upp dina perioder.
I vilken ordning ska årsredovisningen upprättas och signeras?
Detta är något som inte är helt lätt men väldigt viktigt att det görs rätt. Det finns många viktiga tidsgränser att förhålla sig till men också signeringar som ska göras i tur och ordning. Våra program förhåller sig alltid till bolagsverkets rekommendationer och enklast är att följa steg för steg-guiden på bolagsverkets sida “Ta fram en årsredovisning”. Där går de igenom “Viktiga tidsgränser” och i vilken ordning som signering av årsredovisning ska göras, datum för årsstämman ska hållas och när fastställelseintyget ska skrivas under. Det går också såklart att läsa om detta i vår skriven hjälp.
Vad är en digital inlämning, och vad är en digital signering?
Det här kanske låter lite krångligare än vad det faktiskt är. I steget för digital signering skickar du iväg din årsredovisning för digital signering. Det vill säga, det är här du skickar iväg årsredovisningen och årsstämmoprotokollet för signering.
En digital inlämning är precis som det låter: det är här som du lämnar in bokslutet till Bolagsverket och deklarationen till Skatteverket. För att lämna in bokslutet går du in på Årsredovisning- Inlämning och för att lämna in deklarationen går du in under Deklarationsblanketter- Inlämning.
Observera att det är först efter du gått in på Årsredovisning- Inlämning och skickat iväg bokslutet till Bolagsverket som firmatecknaren får signera fastställelseintyget på Bolagsverkets hemsida.
Differenser i balans och resultaträkning.
Om det uppstår en differens mellan utgående balans och avstämningsbeloppet visas denna differens i kolumnen Avstämningsdifferens. Du kan välja att skapa en bokslutsverifikation för differensen genom att klicka på den blåa symbolen i kolumnen Avstämningsdifferens. För att försöka reda ut många av de frågorna vi får angående avstämningsdifferenser så säger Michael Holmgren, produktspecialist i Visma Skatt & Bokslut Pro så här:
Balansavstämningen jämför avstämningsbelopp mot utgående saldo. Om utgående saldo förändras mot hur det var när du gjorde avstämningen för kontot kommer det uppstå en avvikelse eftersom förutsättningarna (utgående balans) har förändrats.
Vår rekommendation:
Fortsätt arbeta med balansavstämningar men hoppa över de konton/kontogrupper du vet kommer påverkas av bokslutsverifikationer - alternativt var beredd att göra avstämningar dubbelt, dvs en gång innan bokslutsverifikationer/årsavslutet görs och en gång efter.
Har du fortfarande en differens som du inte vet vart den kommer ifrån?
När du arbetar i programmet görs det automatiska kontroller, bland annat vid import av bokföringsdata. Har du arbetat i programmet, kanske gått igenom stegen ovan och märker att du fortfarande har en avstämningsdifferens? Då kan du behöva köra igenom kontrollerna på nytt. De automatiska kontrollerna hittar du under Transaktionsanalys- Kontrollresultat. Där kan du välja att köra kontrollerna igen.
Ta bort systemverifikationer.
Om systemet har skapat en Systemverifikation kommer du inte kunna ta bort den, eller korrigera den manuellt. Däremot kan du ångra den handling som skapade verifikationen. Det här problemet kan du stöta på efter att du gjort ett val i er Resultatplanering och programmet tömmer och bokar om saldon på övriga skatteskulds- konton, till 2510. För att ta bort verifikationen, gå tillbaka till resultatplaneringen och ångra valet. Systemverifikationen korrigeras då per automatik. Du kan läsa mer om vilka handlingar som leder till en systemverifikation, och vad du kan göra för att komma runt dem i vår skrivna hjälp.
Referenskonton.
Referenskonton används för att matcha ditt kontonummer mot baskontoplanen. I programmet används referenskonton för att bestämma följande:
Kontogruppsrader i balansavstämningen, resultatanalysen samt resultat- och balansräkningen
Alternativa kontogrupper i balansavstämningen, resultatanalysen och resultat- och balansräkningen
Momskodsrader i momsrapporten
Fält i Skatteberäkning
Fält i deklarationsblanketter
Fält i Årsredovisning
Automatiskt skapade systemverifikationer
Automatiska kontroller i transaktionsanalysen
Kort och gott kan man säga att, har du ett konto på fel plats i balans- eller resultaträkningen, kan du flytta kontot till en annan kontogrupp genom att ändra dess referenskonto. När du vill placera konto X på en annan rad så behöver du kolla på vilka andra konton - som ligger under raden (kontogruppen) - som du vill flytta kontot till. Konto Y är placerad under den kontogrupp eller rad som du vill att konto x ska placeras under - då ändrar du referenskontot för konto X till konto Y.
Vad är skillnaden på referenskonto och alternativt referenskonto?
Det är viktigt att skilja på referenskonto och alternativt referenskonto. Referenskontot bestämmer i vilken kontogrupp som ett konto ska placeras i balans- eller resultaträkningen. Det alternativa referenskontot används endast om du vill att ett konto ska placeras olika beroende på kredit- eller debetsaldo. Exempelvis om ett konto ska placeras på skulder eller tillgångar beroende på positivt eller negativt belopp! Alla konton måste ha ett referenskonto, men inte nödvändigtvis ett alternativt referenskonto.
Läs mer om referenskonton och hur du flyttar konton.
Felaktiga datum i flerårsöversikten.
En av de vanligaste varningarna i Visma Skatt & Bokslut Pro är att datumen i flerårsöversikten inte stämmer med bolagets räkenskapsår. Lite knepigt att förstå vad man ska göra men åtgärden och förklaringen är väldigt simpel! Det beror på att Registreringsdatum under Underhåll - Kunduppgifter är felaktig, eller att det kanske inte står något datum alls. Detta datum är det som styr datumen i Flerårsöversikten. Här ska alltså första datumet i räkenskapsåret stå och då blir datumen helt korrekt.
Insatt kapital vid bolagets start.
Letar du efter raden Insatt kapital vid bolagets start i Förändringar i eget kapital? Om du inte hittar den har du högst troligen missat fylla i Registreringsdatum under Underhåll - Kunduppgifter. Raden som avser Insatt kapital vid bolagets start dyker nämligen upp per automatik om du fyller i ett registreringsdatum. Raden finns dock bara med på bolagets första årsredovisning, så tänk på att registreringsdatumet du fyller i måste vara ett datum som infaller under det räkenskapsår som du arbetar med.
När du väl fyllt i Registreringsdatum, gå tillbaka till Förändringar i eget kapital och bocka eventuellt ur Visa endast använda rader och bocka i Visa alla kolumner.
Bokslutsverifikationen kan inte skapas.
Det här felet dyker oftast upp för att konton som behövs är inaktiverade eller saknas i din kontoplan.
För att åtgärda felet kan du gå in under Underhåll- Kontoplan och bocka i Visa även inaktiva. Sök fram de berörda kontona och aktivera dem genom att klicka på den lilla pennan vid respektive konto. Berörda konton kan bland annat vara 2510, 8910, 8811, 8819, 2099, 8999 samt 21- konton som avser periodiseringsfonder.
Hittar du inte svaret på din fråga? Vi har fler frågor och svar här.
Har du frågor i våra andra program? Läs även:
Inför högsäsong: Visma Advisor och Visma Advisor Connect
Inför högsäsong: Visma eEkonomi
... Visa mer
Etiketter:
2025-01-09
08:41
Snart drar högsäsongen igång för alla redovisningsbyråer landet runt. Vi vet att det smärtar och är en stressig period. Vi har lösningarna på hur du kan minimera arbetsbelastningen under högsäsongen och slippa alla övertidstimmar - men det är en annan fråga. Här har vi sammanställt de frågor som historiskt sett förekommer allra mest under vinter- och vårperioden.
Hur söker jag byråanstånd via Visma Advisor
I Visma Advisor kan du söka byråanstånd för dina kunder av typen privatperson och enskild firma, för vilka du utför uppdraget Deklaration. När en fil skapas, kommer både info.anst och blankett.anst att skapas och laddas ner på din dator. Filerna sparas generellt i mappen Hämtade filer på din dator. Tänk på att det är viktigt att filerna heter just info.anst och blankett.anst. Om du exempelvis laddat ner filerna flera gånger, eller har tidigare års filer kvar på datorn kommer filerna sparas med ett annat namn (till exempel: info.anst(1)). Du kommer då inte kunna ladda upp dessa på Skatteverkets hemsida.
Enklast för att få en steg för steg-guide i hur du gör från start till mål är att kolla här!
Är det någon kund som inte visas i listan för byråanstånd?
Läs här om hur du enklast åtgärdar det.
Använder du Visma Advisor Connect och vill skicka deklarationen därifrån?
En sak som är vanligt förekommande i Visma Advisor Connect är att du inte ser en viss kund eller ett par kunder i listan. Då rekommenderar vi att du kollar under Arkiv - Inställningar - Koppla uppdrag.
Testa sedan att ändra uppdraget för Visma Skatt / Visma Skatt Proffs till något annat lämpligt (redovisning, deklaration eller skattedeklaration för att nämna några vanliga uppdrag som man kopplat till Visma Skatt samarbetet). Det är nämligen bara de kunder som du valt exempelvis uppdraget Skattedeklaration som visas i listan över deklarationer, om det är det som är valt under “Koppla uppdrag” i Visma Advisor Connect.
Det kan vara svårt att veta vad du har valt för uppdrag för just Visma Skatt samarbetet för alla kunder, därför brukar det gå snabbare att testa att ändra under Koppla uppdrag och se om du får träff.
Har du korrekt Uppdrag valt under Koppla Uppdrag, då har du förmodligen missat att lägga till det faktiska uppdraget på just den kunden. Vi har en steg för steg- guide i hur du kopplar ett uppdrag till en kund i Visma Advisor- här.
Hittar du inte svaret på din fråga? Vi har fler frågor och svar här.
Har du frågor i våra andra program? Läs även:
Inför högsäsong: Visma Skatt & Bokslut Pro
Inför högsäsong: Visma eEkonomi
... Visa mer
Etiketter:
2025-01-07
08:39
1Gilla
Vi vet. Du är bekväm i Visma Byråstöd. Men vem säger att livet i Visma Advisor behöver vara krångligt? Det finns inga krav på att du ska byta alla dina program samtidigt, det går bra att skynda långsamt.
Gör livet enklare med:
Uppdragsbrev- Skapa uppdragsbrev direkt i Advisor. Uppdragsbrev är ett skriftligt avtal mellan din redovisningsbyrå och din kund som tydligt beskriver omfattningen av det arbete som ska utföras. Ingen mer förvirring – bara klara besked!
Tidsregistrering- Tidsregistrera direkt i din klienthanterare. Hur mycket tid spenderar du egentligen på respektive uppdrag? Eller på respektive kund? I Visma Advisor får frågorna ett svar. Du skapar enkelt upp rapporter som redovisar för din tid. Med ett knapptryck förvandlar du tid till pengar, eftersom du har ett faktureringssystem direkt i Visma Advisor. Enklare blir det inte.
KYC- Vare sig du vill eller inte, KYCn ska göras. Så varför göra det svårt när det kan vara enkelt? Integrerat i Visma Advisor hittar du Advisor KYC, vår modul för kundkännedom och allmän riskbedömning.
Inte övertygad om att gräset är grönare på andra sidan? Lär dig mer om hur andra byråer har fått en smidigare och effektivare vardag genom att jobba smartare:
Läs om hur REDO sparade åtta timmars arbetstid i veckan
Läs om hur REDO halverade tiden de lägger på bokslutsarbetet
Läs om hur Sifferservice minskade tiden på avstämningar med 90%
Redo att ta steget, eller bara nyfiken och vill veta mer? Boka gratis rådgivning!
... Visa mer
Etiketter:
2024-12-30
11:03
Hej @Emmpih och varmt välkommen till forumet, och till Visma eEkonomi!
Kort och gott: Momsrapporten tittar egentligen enbart på din bokföring så det du behöver tänka på när du bokför manuellt är att du anger korrekta momskoder i dina verifikationer.
Om du har dina fakturor och underlag direkt i Visma eEkonomi får du en hel del hjälp av programmet gällande momskoder och momsrapporter, men detta är inget krav för att du ska kunna få fram en korrekt momsrapport. Kika gärna in på vår integrationssida, för att se över om det går att koppla ihop ditt journalsystem med Visma eEkonomi.
Dyker det upp fler frågetecken är du varmt välkommen att återkomma till oss här på forumet, eller ringa vår fantastiska support. Önskar dig ett gott nytt år och en god fortsättning!
... Visa mer
2024-12-27
11:51
1Gilla
Hej @Sofie JL!
Vi har inte rapporterat något fel om detta just nu, så vi har kikat närmre på det du beskriver för att se om vi kan hitta något fel i bakgrunden och ge dig den där ledtråden du efterfrågar. Vi lyckas varken hitta orsak till eller en lösning på problemet såhär, och jag vill därför att du kontaktar vår support så vi kan hjälpa dig vidare på bästa sätt. Info om öppettider under helgerna hittar du via länken.
Passar på att önska dig en god fortsättning!
... Visa mer
2024-11-27
13:40
Året 2024 börjar lida mot sitt slut, och du vet väl om att bolagets start påverkar ett bolags utdelningsutrymme? Jodå, ett bolag som startar redan nu kan tillgodoräkna sig ett extra utdelningsutrymme på K10:an. Ett par veckor kan alltså betyda en större utdelning efter första årsbokslutet än vad det skulle gå att plocka ut om bolaget istället startar i januari 2025.
Det är helt klart dags att sluta vänta, och komma igång. Och där kan vi hjälpa dig som byrå!
Med våra färdiga lagerbolag slipper du och dina kunder den tidskrävande processen att registrera ett nytt företag från grunden. Allt finns redan på plats – bara att tuta och köra! Dina kunder kan börja driva sitt företag på nolltid. Genom att använda ett lagerbolag får de omedelbart ett färdigt organisationsnummer och kan därmed kicka igång verksamheten direkt. Snabbstartat? Check! Lagerbolag är inte bara för nyföretagare; det passar lika bra för företag som vill ombilda sitt bolag eller för en etablering av ett nytt affärsområde. Möjligheterna är oändliga!
Som redovisningsbyrå slipper du mycket av det administrativa trasslet. Genom att erbjuda lagerbolag till dina kunder kan du fokusera mer på rådgivning och kundvård – precis det du är bäst på! Låt oss tillsammans göra företagandet smidigare och roligare för alla inblandade.
Har du certifierat din byrå hos Visma Spcs? Här finns all info om lagerbolag »
Inte certifierad? Då kanske du vill veta mer om certifiering »
Eller vill du bara få koll på ALLT om lagerbolag »
... Visa mer
2024-11-18
09:44
Hjälten i ditt liv
Okej. Innan vi går in på något annat: att samarbeta med privatpersoner i Visma Skatt & Bokslut Pro är gratis. Det kostar noll kronor. Det ingår i ditt avtal. 0 SEK. Det är inte heller mer komplicerat än att du lägger upp kunden i Visma Advisor under bolagsformen Privatperson och aktiverar ett samarbete i Visma Skatt & Bokslut Pro.
Visma Skatt & Bokslut Pro kan alltså vara hjälten i ditt liv och en kostnadsfri nyckel till framgång. Urdumt att inte utnyttja, med andra ord.
Hur? Såhär: deklarationen ska vara så enkel som att du arbetar dig igenom programmet, från vänster till höger, och uppifrån och ner. Gör du det, då har du en klar deklaration när du kommer till sista steget. Du har då:
Inte behövt hålla koll på detaljnivå kring vilka lagar och regelverk som gäller kunden
Inte behövt fylla i några krångliga formler
Inte behövt göra några manuella uträkningar
Du har bara behövt bocka i att du stämt av dina uppgifter.
Arbetsgången då?
Jo, den ser ut ungefär såhär:
Du- Överför förtryckta uppgifter från Skatteverket. Det vill säga PDF:er så som Inkomstdeklaration (INK1), Specifikation till inkomstdeklaration samt Preliminär skatteuträkning
Programmet- Läser av och registrerar informationen åt dig och som magi så har du delen för Underlag INK1 ifyllt. Hejdå manuell inmatning!
Du- Väljer i steget Deklarationsbilagor att skapa en eller flera K10:e blanketter. Där matar du in grunderna, som lönesummor och ägarandelar. Det här kommer programmet sen ihåg till nästkommande år.
Programmet- Räknar automatiskt ut och fyller i K10an utifrån gällande lagar och regelverk. Har du inte aktivt valt vilket regelverk programmet ska använda sig av kommer programmet hjälpa dig räkna ut om förenklingsregeln eller huvudregeln bör användas. I de fall där en kund har fler K10or räknar Visma Skatt & Bokslut Pro ut vilket regelverk respektive bolag bör använda sig av.
I och med att programmet kommer ihåg uppgifter åt dig kan du i god tid innan det är dags gå in och mata in nya uppgifter om de behövs, räkna på olika kalkyler och utfall och hjälpa din kund vara deras bästa jag.
Har du inte tillgång till kundens INK1, eller av annan anledning egentligen bara vill få koll på utdelningsutrymmet? Ingen fara! Du måste nämligen inte sammanställa hela deklarationen åt din kund för att kunna nyttja kalkylerna i programmet. Vi tycker att det här är en så viktig funktion för dig som redovisningsbyrå att utnyttja, därav är det fritt fram att bara göra beräkningar i programmet. Programmet kommer fortfarande ihåg dina inmatningar, och kalkylerna kan du ta hjälp av år efter år, utan att skicka in en enda deklaration.
Skräddarsydd rådgivning på ett kick
Det ska inte stickas under stolen med: du spelar en avgörande roll i att stödja landets företagare. Med all information lättillgänglig i Visma Skatt & Bokslut Pro har du som rådgivare en kraftfull plattform för att ge dina kunder skräddarsydda råd kring ägaruttag och skattesituationen. Du kan snabbt simulera olika scenarier och visa vilka konsekvenser olika beslut får, vilket hjälper kunderna att fatta informerade beslut. Din rådgivning kan vara skillnaden mellan hundralappar, och hundra- tusen- miljoner lappar; en skillnad som inte ska tas för lätt på. Med Visma Skatt & Bokslut Pro i din verktygslåda kan du fokusera mer på det som verkligen betyder något – att hjälpa dina kunder lyckas och bygga en stark framtid.
Och du, du trollar fram både mer tid åt annat för dig själv och en effektivare affär för din byrå!
... Visa mer
Etiketter:
2024-10-14
07:13
1Gilla
Har du någonsin tänkt på hur många timmar du spenderar på manuella uppgifter varje vecka? Vad skulle du säga om vi berättade att du kan spara upp till 8 timmar i veckan genom att arbeta smartare, inte mer? Det är inte svårare än såhär:
Låt oss förklara:
Bli kompis med automation i Visma eEkonomi. Eller rättare sagt, låt din kund bli det!
e-Fakturering. Nu snackar vi måsten. Vad finns det idag för anledning att ta emot fakturor pappersvägen? I Visma eEkonomi kan du ta emot fakturor direkt in i kundens system. Men inte nog med det, fakturan tolkas och all information om leverantör, betalningsinformation, förfallodatum, ja, det registrerar Visma eEkonomi och tar samtidigt fram ett bokföringsförslag åt dig. Dina kunders enda jobb? Att attestera fakturan. Ingen mer handpåläggning behövs från din sida!
Bankkoppling. Har du inte en aktiv bankkoppling ännu? Det är nästan så att du ska pausa läsandet nu och aktivera bankkopplingen i kundens Visma eEkonomi innan du läser vidare!
Klar? Bra!
Så, den där fakturan som vi prata om, den som din kund precis har attesterat? Den har nu bokförts utefter bokföringsförslaget som Visma eEkonomi tog fram, och bankkopplingen ser till att betalningen når banken. Dina kunders enda jobb? Att signera betalningen. Ingen mer handpåläggning behövs från din sida!
Bokföra betalningen. Okej. Betalningen är skickad, vad nu? Bankkopplingen ser till att betalningen utförs på banken, och att transaktionen läses in i Visma eEkonomi under kassa- och bankhändelser. Här kommer det bästa av allt; eftersom betalningen skickades från Visma eEkonomi finns det ju ett färdigt underlag i programmet. Så vad betyder det? Jo, att Visma eEkonomi matchar och bokför betalningen per automatik. Ingen mer handpåläggning behövs från din sida!
Hur mycket tid tog de här stegen för dig? Ingen tid! Ser du och din kund till att ni tar emot e-fakturor, och att ni har en aktiv bankkoppling så tar den löpande hanteringen av leverantörsfakturor dig ingen tid i Visma eEkonomi.
Så, vad väntar du på? Låt inte tiden springa iväg, kom igång nu!
Och du? För att du inte ska behöva spendera tid på att leta efter mer information så:
här finns info om e-fakturering och här hittar du info om bankkopplingen
... Visa mer
Etiketter:
2024-10-02
10:08
1Gilla
En aktiv bankkoppling i Visma eEkonomi är lösningen! Automatisera hanteringen av fakturor och betalningar så att du kan fokusera på det viktiga arbetet. Låt oss visa dig hur!
Vad är en bankkoppling?
En bankkoppling är en direktkoppling mellan banken och Visma eEkonomi, som automatiskt läser in kontoutdraget till Visma eEkonomi. Det minskar både behovet av manuell inmatning och minimerar risken för fel.
Fördelar med aktiv bankkoppling
Automatisk bokföring: Transaktioner importeras direkt till Visma eEkonomi.
Snabbare avstämningar: Automatiska avstämningar gör att du enkelt kan jämföra banktransaktioner med bokföringen.
Färre fel: Automatisering minskar risken för manuella fel.
Säkerhet: Data skickas säkert mellan Visma eEkonomi och banken.
Spara tid med bankkoppling
Med en aktiv bankkoppling kan du spara upp till en timme per faktura. Om du hanterar 20 fakturor i veckan kan du spara upp till 20 timmar – tid du kan använda till mer värdeskapande arbetsuppgifter.
Låter det för bra för att vara sant? Men vet du, det är det inte!
Livet utan bankkoppling
Din kund behöver skicka över kontoutdraget till dig. Kanske behöver du påminna kunden om detta, eller så får du ett felaktigt kontoutdrag som behöver korrigeras.
Kunden skickar över utdraget till dig, och du importerar det till Visma eEkonomi.
Väl uppladdat i Visma eEkonomi behöver du, manuellt, matcha varje betalning till respektive faktura och skapa upp bokföringsunderlagen innan du kan klicka på bokföringsknappen.
När du är klar behöver du stämma av att ingående och utgående balans i Visma eEkonomi stämmer mot banken. Även detta görs såklart, manuellt
Livet med bankkoppling
Bankhändelser läses löpande in i Visma eEkonomi och programmet bokför händelserna automatiskt. I de fall där du har en föreslagen matchning kontrollerar du dessa och klickar på Bokför.
Du matchar kortköp och andra händelser som inte avser kund- eller leverantörsfakturor.
Enkelt va? Läs mer om hur det är att arbeta med bankkoppling, eller spana in vår film.
Idag går det att aktivera en bankkoppling mot Danske Bank, Handelsbanken, Nordea, SEB, Swedbank och de flesta av Sparbankerna.
Bankkoppling i Visma eEkonomi gör att du kan fokusera mer på det som verkligen spelar roll och mindre på administrativt arbete. Kom igång redan idag och se skillnaden!
... Visa mer
Etiketter: