Regeringens krispaket har varit på plats ett tag och vi får fler och fler frågor om hur dom olika delarna i paketet ska bokföras. Jag tog hjälp av vår champion @Lovisa - Revidera i Bohuslän som har redovisningsbyrån Revidera i Bohuslän för att reda ut det här med krispaketet.
Inlägget har blivit ganska långt nu så här kommer en snabb innehållsförteckning:
Om du har beviljats ersättning för korttidsarbete och fått bidraget utbetalt från Tillväxtverket så kan du bokföra bidraget på konto 3985 - Erhållna statliga bidrag eller 3988 - Erhållna bidrag för ersättningar för personal.
Har du idag flera typer av bidrag och vill särskilja dom åt så kan du använda det andra konto som du vanligtvis inte använder för att bokföra företagets bidrag.
Det viktiga är att du kontrollerar så att kontot har momskod/momsrapportkod 42 kopplat till sig.
Konto | Debet | Kredit |
1930 - Företagskonto | X | |
3985 - Erhållna statliga bidrag 3988 - Erhållna bidrag för ersättning för personal |
X |
Eftersom hela beloppet kommer på en gång kan det vara en god idé att periodisera beloppet.
Har du fått för hög ersättning från Tillväxtverket och blir återbetalningsskyldig så bokför du återbetalningen till Tillväxtverket mot samma bokföringskonto som du använt vid inbetalningen.
Läs mer om detta i inlägget Frågor och svar om korttidsarbete/korttidspermittering .
Konto | Debet | Kredit |
1930 - Företagskonto | X | |
3985 - Erhållna statliga bidrag 3988 - Erhållna bidrag för ersättning för personal |
X |
Nedsättningen av arbetsgivaravgifter innebär att företaget betalar en lägre arbetsgivaravgift än vanligt, läs mer i inlägget Tillfällig nedsättning av arbetsgivaravgifter.
Konteringen av arbetsgivaravgifter görs precis som vanlig och med samma bokföringskonto.
Exempel på kontering för anställd som tjänar 25 000 kr och betalar 5710 kr i skatt.
Konto | Debet | Kredit |
1930 - Företagskonto | 19 290 | |
7210 - Löner till tjänstemän |
25 000 |
|
2710 - Personalskatt |
|
5 710 |
7510 - Arbetsgivaravgifter |
2 552,50 |
|
2731 - Avräkning lagstadgade arbetsgivaravgifter |
|
2 552,50 |
Om du har redovisat ett för högt belopp på mars arbetsgivardeklaration och får återbetalning till ditt skattekonto krediterar du kontot för arbetsgivaravgifter:
Konto | Debet | Kredit |
1630 - Skattekonto | X | |
7510 - Arbetsgivaravgifter | X |
De nya reglerna innebär att företag kan få anstånd med betalning av moms, arbetsgivaravgifter och preliminärskatt på lön, läs mer i inlägget Förslag från regeringen om möjlighet till anstånd med betalning på grund av coronaviruset. Reglerna innefattar också möjligheten att som företag få anståndet beviljat retroaktivt och på så vis få moms och skatt återbetald från Skatteverket.
Tänk på att detta är ett form av lån från Skatteverket, du betalar en ränta för det belopp som du får anstånd med och en anståndsavgift varje påbörjad kalendermånad. Se aktuella procentsatser på Skatteverkets sida Tillfälligt anstånd med skattebetalningar.
Det finns två olika scenario, du får ett anståndsbelopp utbetalt från Skatteverket eller du har anstånd med betalningen. Oavsett scenario så ska företaget förr eller senare betala Skatteverket och du hittar ett konteringsförslag på detta längst ner.
Efter dialoger med BAS så är rekommendationen att kontot för anståndsbeloppet ska vara 2852 - Anståndsbelopp för moms, arbetsgivaravgifter och källskatt. Läs mer på BAS sida Anstånd med moms, arbetsgivaravgifter och personalens källskatt.
Har du inte kontot i din kontoplan så lägger du själv upp det i ditt program.
Får ansökt anståndsbelopp utbetalt från Skatteverket
Insättningen på skattekontot
Konto | Debet | Kredit |
1630 - Skattekonto | X | |
2852 - Anståndsbelopp för moms, arbetsgivaravgifter och källskatt |
|
X |
Uttaget från Skattekontot till företagskontot
Konto | Debet | Kredit |
1630 - Skattekonto | X | |
1930 - Företagskonto |
X |
Anstånd med betalning till Skatteverket
Bokför skattedeklarationen som vanligt. Använd de konton som är relevanta för dig och din verifikation. Här är ett exempel på hur en sådan verifikation kan se ut. (2650 kan redovisas i antingen debet eller kredit eftersom du kan ha moms att betala eller få tillbaka).
Konto | Debet | Kredit |
2650 - Redovisningskonto för moms | X | X |
2710 - Personalskatt | X | |
2731 - Avräkning lagstadgade sociala avgifter | X | |
1630 - Skattekonto | X |
Eftersom du inte ska göra en betalning till Skatteverket nu så bokar du istället upp det som en skuld som ska betalas i framtiden. Genom att lägga lånet på ett separat konto har du bra koll på saldot.
Konto | Debet | Kredit |
1630 - Skattekonto | X | |
2852 - Anståndsbelopp för moms, arbetsgivaravgifter och källskatt | X |
Betala anståndsbelopp plus ränta till Skatteverket
När det är dags att betala anståndsbeloppet och räntan till Skatteverket så bokför du först betalningen till skattekontot och sedan bokför du bort skulden till Skatteverket.
Konto | Debet | Kredit |
1630 - Skattekonto | X | |
2852 - Anståndsbelopp för moms, arbetsgivaravgifter och källskatt | X | |
8423 - Räntekostnader för skatter och avgifter | X |
Konto | Debet | Kredit |
1930 - Företagskonto | X | |
1630 - Skattekonto | X |
Om du använder Visma eEkonomi så bokför du dessa händelser lättast genom att klistra in kontoutdraget från Skattekontot under Kassa- och bankhändelser - Skattekonto och matchar skattehändelserna likt förslagen ovan. Insättning av anståndsbelopp matchas t.ex mot Övrig insättning - Egen kontering och välj upp konto 2852 - Anståndsbelopp för moms, arbetsgivaravgifter och källskatt. Läs mer i hjälpavsnittet Matcha bank- och skattehändelser.
Regeringen har beslutat att staten tar hela sjuklönekostnaden för de anställda dag 1-14. För mer information om beslutet, se inlägget Statligt ansvar för hela sjuklönekostnaden för dag 1-14.
Ersättningen gäller för sjuklön med utbetalningsdatum under april och maj
Dessa redovisas redan idag i ruta 499 i arbetsgivardeklarationen och du behöver inte göra något särskilt mot hur du rapporterat detta tidigare. Skatteverket kommer skicka över uppgifterna till Försäkringskassan som kommer betala ut det här till företagets skattekonto. Det gäller alltså arbetsgivardeklarationerna som lämnas in i maj (för utbetalningar i april) och juni (för utbetalningar i maj).
Själva utbetalningen redovisas tillsammans med övriga sjuklöneersättningar. Beloppet redovisas på ett konto med momskod 42, till exempel konto 3997.
Konto | Debet | Kredit |
1630 - Skattekonto | X | |
3997 - Sjuklöneersättning | X |
Om du har ansökt om omställningsstöd hos Skatteverket och fått stödet utbetalt till skattekontot så kan du bokföra stödet mot konto 3985 - Erhållna statliga bidrag. Kontrollera så att kontot har momskod/momsrapportkod 42 kopplat till sig.
Konto | Debet | Kredit |
1630 - Skattekonto | X | |
3985 - Erhållna statliga bidrag |
X |
Copyright 2021 Visma Spcs. All rights reserved.